استان کردستان

استان کردستان یکی از استان های ایران به مرکزیت شهر سنندج است که در غرب کشور واقع شده است. این استان که در دامنه ها و دشت های پراکنده سلسله جبال زاگرس میانی قرار گرفته است، از شمال به استان های آذربایجان غربی و زنجان، از شرق به همدان و زنجان، از جنوب به استان کرمانشاه و از غرب به اقلیم کوردستان و کشور عراق دسترسی دارد. استان کردستان با کشور عراق ۲۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارد. شهرستان های این استان شامل سنندج، سقز، مریوان، بانه، قروه، کامیاران، بیجار، دیواندره، دهگلان و سروآباد می شوند.

سنندج دومین شهر بزرگ کرد نشین و بیست و سومین شهر بزرگ ایران، مرکز استان کردستان در غرب ایران است. نام سنندج دگرگون شدهٔ سنه دژ است و زبان مردم، کردی سورانی اردلانی است. سنندج دیدنیها و جاذبه های گردشگری بسیاری دارد که از مهمترین آنها می توان به دریاچه زریوار، عمارت عاصف خان وزیری، روستای پالنگان، پارک دکانان، عمارت وکیل و موزه سنندج اشاره کرد. همچنین هتلهای خوبی همچون هتل شادی سنندج در این شهر میزبان مسافران است.

برای مسافرت به استان کردستان می توانید هوایی خود را به سنندج برسانید. سنندج فرودگاه دارد و پروازهای روزانه از تهران و بعضی از شهرهای بزرگ خصوصا مشهد به این شهر و بالعکس برقرار است. همچنین مسیر جاده ای به سنندج مناسب است و می توانید از مسیر تهران، ساوه، همدان به سنندج برسید. البته از کرمانشاه نیز دسترسی مناسبی به سنندج وجود دارد. درحال حاضر سنندج ایستگاه قطار ندارد و قرار است در سالهای آینده این امکان به شهر اضافه شود.

مکان استان کردستان روی نقشه
1
مقصد و شهر برای رفتن
12
جاذبه و دیدنی برای دیدن
5
هتل و اقامتگاه برای ماندن

مقاصد و شهرهای استان کردستان

جاذبه ها و دیدنیهای مهم

مشاهده همه موارد

هتلهای پیشنهادی