استان مرکزی

استان مرکزی یکی از استان های ایران است و بزرگترین شهر و مرکز آن شهر اراک است. این استان به عنوان پایتخت صنعتی ایران شناخته می شود. در روزگار کهن این مکان عراق نام داشت که در زمان تسلط اعراب بر ایران عراق عجم نامیده می شد که شامل بسیاری از استان های همجوار امروزی نیز می شد. عراق معرب اراک است. این استان از شمال به استان های البرز و قزوین، از غرب به استان همدان، از شمال شرقی به استان تهران از جنوب به استان های لرستان و اصفهان و از شرق به استان های قم و اصفهان دسترسی دارد.

اراک، مرکز استان مرکزی، یکی از کلان شهرهای ایران و از بزرگترین شهرهای مرکز ایران است. شهر اراک دارای زمستان های سرد و مرطوب و تابستان های گرم و خشک است و کوههای اطراف شهر، تالاب میقان و دشت فراهان بر آب و هوای آن تاثیر می گذارند. اراک و استان مرکزی دارای جاذبه های توریستی بیشماری هستند که از میان آنها می توان به تالاب میقان، قنات ابراهیم اباد، آتشکده آتشکوه محلات، غار چال نخجیر و خانه حسن پور اشاره کرد. هتل امیرکبیر اراک تنها هتل 5 ستاره استان مرکزی و در شهر اراک است.

اگر قصد مسافرت به استان مرکزی را دارید می توانید با هواپیما خود را به اراک برسانید. اراک فرودگاه دارد و روزانه چندین پرواز از تهران و بعضی از شهرهای ایران به این فرودگاه و بالعکس در جریان است. از تهران حدود 1 ساعت و 10 دقیقه پرواز شما طول خواهد کشید. همچنین اراک در مسیر تقاطع بزرگراههای خوبی قرار دارد و دسترسی به اراک با وسیله نقلیه شخصی بسادگی مقدور است. از تهران تا اراک 283 کیلومتر فاصله است و حدود 3 ساعت رانندگی در اتوبان دارید. برای دوستداران سفر با قطار، اراک ایستگاه قطار دارد و می توانید برای سفر به این شهر از قطار استفاده کنید. بلیط قطار تهران-اراک تقریبا هر روز قابل خریداری است.

مکان استان مرکزی روی نقشه
1
مقصد و شهر برای رفتن
7
جاذبه و دیدنی برای دیدن
3
هتل و اقامتگاه برای ماندن

مقاصد و شهرهای استان مرکزی

جاذبه ها و دیدنیهای مهم

مشاهده همه موارد

هتلهای پیشنهادی