استان قم

استان قم در مرکز این کشور و در جنوب استان تهران، شمال استان اصفهان، شرق استان مرکزی و غرب استان سمنان واقع شده است. مرکز استان شهر قم است. این استان در یک منطقهٔ خشک و نیمه خشک واقع شده است و آب و هوای گرم و خشک دارد. مناطق جنوبی و غربی استان دارای آب و هوای کوهستانی و کوه های مرتفع است. مناطق شرقی، مرکزی و شمالی استان نیز دارای کویر و بیابان وسیع است که بزرگ ترین آن ها دشت مسیله است. استان قم از نظر وسعت پس از استان البرز کوچک ترین استان ایران است. استان قم تنها یک شهرستان دارد. شهرهای قم و سلفچگان مهم ترین شهرهای استان به شمار می روند. از معروف ترین روستاهای استان قم می توان به فردو، وشنوه، خاوه و کرمجگان اشاره کرد.

شهر قم، مرکز استان قم یکی از کلانشهرهای ایران و پایتخت مذهبی ایران است و بعد از مشهد، مهمترین شهر ایران از نظر گردشگری مذهبی می باشد. حرم حضرت معصومه مهم ترین بنای مذهبی شهر قم است. علاوه بر آرامگاه حضرت معصومه، مسجد مقدس جمکران از بناهای مذهبی مهم قم است. بدلیل توریستی بودن این استان، هتلها و اقامتگاههای بسیاری در این استان ساخته شده است که از هتل 5 ستاره تا مسافرخانه های کوچک در دسترس مسافران است.

اگر قصد سفر به قم را دارید باید بدانید قم مسیر جاده ای بسیار مناسبی دارد و از تهران براحتی می توانید با کمتر از 2 ساعت رانندگی به قم برسید. سرتاسر این مسیر آزادراه خواهد بود و حدود 150 کیلومتر را طی خواهید کرد. فرودگاه قم درحال ساخت است. برای دسترسی هوایی به قم می توانید به تهران پرواز کنید و از آنجا بوسیله اتوبوس یا تاکسی به قم بروید. همچنین روزانه چندین قطار از تهران به سمت قم حرکت می کند. قم ایستگاه راه آهن دارد و دسترسی به این شهر از طریق مسیر ریلی کار چندان سختی نیست.

مکان استان قم روی نقشه
1
مقصد و شهر برای رفتن
10
جاذبه و دیدنی برای دیدن
11
هتل و اقامتگاه برای ماندن

جاذبه ها و دیدنیهای مهم

مشاهده همه موارد

هتلهای پیشنهادی