استان آذربایجان غربی

استان آذربایجان غربی در منطقهٔ آذربایجان در شمال غربی ایران قرار دارد و مرکز آن شهر ارومیه است. این استان با داشتن حدود ۱۰۰۰ کیلومتر راه اصلی و بزرگراه که از شمالی ترین نقطه استان (مرز بازرگان) تا جنوبی ترین منطقه آن (بوکان) را به هم متصل می کند و از امکان ارتباطات زمینی مناسبی برخوردار است. این استان تنها استان ایران است که با ترکیه هم مرز است و روزانه مسافران زیادی از طریق مرزهای این استان به ترکیه در رفت و آمد هستند. آذربایجان غربی از شمال به جمهوری آذربایجان و ترکیه، از مغرب به کشورهای ترکیه و عراق، از شرق به استان آذربایجان شرقی و استان زنجان و از جنوب به استان کردستان دسترسی دارد.

ارومیه، مرکز استان آذربایجان غربی یکی از شهرهای توریستی و مسافرپذیر ایران است که بخصوص در فصل تابستان، پذیرای تعداد زیادی از مسافران از سراسر ایران است. دریاچه ارومیه، برج سه گنبد، دریاچه مارمیشو، مسجد جامع ارومیه و کلیسای ننه مریم تعداد از جاذبه های توریستی این شهر هستند. همچنین امکانات اقامتی و هتلهای خوبی مانند هتل آنا، هتل آریا، هتل ساحل ارومیه، هتل پارک ارومیه و ... در این شهر وجود دارد که از مشکل اقامت را برای مسافران به خوبی برطرف کرده است. از دیگر شهرهای دیدنی این استان می توان به ماکو اشاره کرد.

سفر به استان آذربایجان غربی از طریق هواپیما، قطار، اتوبوس و وسیله نقلیه شخصی امکان پذیر است. مسافران این استان معمولا به ارومیه که مرکز استان است رسیده و سپس از حمل و نقل داخل استانی برای دسترسی به دیگر شهرهای استان استفاده می کنند. ارومیه فرودگاه دارد و روزانه چندین پرواز از تهران و بعضی از شهرهای ایران به این فرودگاه و بالعکس در جریان است. از تهران حدود 1 ساعت و 15 دقیقه پرواز شما طول خواهد کشید. همچنین ارومیه در مسیر جاده ای مناسبی قرار دارد و از تهران بیشتر اتوبان و آزادراه است. فاصله تهران تا ارومیه حدود 750 کیلومتر است و با ماشین حدود 8 ساعت رانندگی خواهید داشت.

مکان استان آذربایجان غربی روی نقشه
1
مقصد و شهر برای رفتن
7
جاذبه و دیدنی برای دیدن
8
هتل و اقامتگاه برای ماندن

مقاصد و شهرهای استان آذربایجان غربی

جاذبه ها و دیدنیهای مهم

مشاهده همه موارد

هتلهای پیشنهادی