راهنمای سفر به گرگان

راهنمای سفر به گرگان

اطلاعات کلی

گرگان یکی از شهرهای استان گلستان و مرکز این استان است که در قسمت شرقی شمال کشور قرار گرفته است. گرگان قدیمی که به عربی جرجان خوانده می‌شد شهری آباد و مهم بود که در نزدیکی گنبد کاووس امروزی قرار داشته و در حال حاضر ویرانه‌های آن در حوالی امام‌ زاده یحیی بن زید قرار دارد. نام فعلی گرگان که جایگزین نام قدیمیش، استرآباد شده، در واقع، برگرفته از (جرجان) و گرگان قدیم از شهریور ۱۳۱۶ برای این شهر استفاده می شود. گرگان از شهرهای شمالی ایران است، آب و هوای معتدل دارد. هرچند تابستان‌های آن نسبتاً گرم و شرجی است. اقلیم منطقه بسیار گوناگون و متنوع است و کوه، جنگل و چمنزار، جلگه و دشت، بیابان و شوره‌زار، دریا و خلیج، رودخانه و تالاب و زمین کشاورزی را شامل می‌شود.

شهر گرگان از سمت شمال به آق قلا می رسد. جنوب گرگان روستای زیارت و مناطق جنگلی و سرسبز قرار دارد. شرق گرگان به علی آباد کتور می رسد و غرب آن کردکوی و بندر ترکمن و سپس دریا قرار دارد.

بافت تاریخی گرگان، با مساحتی بالغ بر ۱۵۰ هکتار سومین بافت با ارزش و دارای سبک معماری پس از یزد و اصفهان است و وسیع‌ ترین بافت تاریخی شمال ایران است. بافت تاریخی این شهر در سال ۱۳۱۰ خورشیدی در فهرست میراث ملی ایران به ثبت رسید که محدودهٔ آن منطبق بر محدودهٔ قاجاری شهر استرآباد است. در گرگان دیدنیها و جاذبه های گردشگری فراوانی وجود دارد که از میان آنها می توان به پارک جنگلی ناهارخوران، روستای زیارت، تپه هزار پیچ، کاخ موزه گرگان، بازار نعلبندان و جنگل گناره اشاره کرد.

چطور به گرگان برویم؟

جاذبه ها و مناطق دیدنی اصلی

مشاهده همه

هتلهای پیشنهادی