استان همدان

استان همدان یکی از استان های ایران است و مرکز آن، شهر باستانی همدان است. مادها این شهر را هگمتانه نامیدند و همدان صورت جدید هگمتانه است. استان همدان در منطقه ای کوهستانی واقع شده و استان های کردستان، کرمانشاه، زنجان، لرستان و مرکزی همسایه های آن هستند. رود گاماسیاب که یکی از بلندترین رودخانه های ایران است از درون این استان می گذرد و قله ی الوند که در فهرست میراث طبیعی ایران ثبت شده، معروف ترین کوه همدان است. همدان، تویسرکان، ملایر، کبودرآهنگ، بهار و نهاوند و رزن از شهرهای مهم استان همدان هستند.

شهر همدان یکی از کلان شهرهای ایران در منطقه غربی و کوهستانی ایران و مرکز استان همدان است. همدان به دلیل داشتن مراکز تاریخی و دیدنی به عنوان پنجمین شهر فرهنگی و توریستی کشور شناخته می شود و از نظر علمی نیز با وجود مراکز دانشگاه بوعلی سینا، دانشگاه صنعتی همدان، دانشگاه آزاد اسلامی همدان، دانشگاه پیام نور همدان و مراکز دیگر به عنوان یکی از قطب های دانشگاهی کشور شناخته شده است. غار علیصدر، آرامگاه باباطاهر، آرامگاه استر و مردخای، آرامگاه بوعلی سینا و کتیبه های گنجنامه تنها بخضی از جاذبه های توریستی این استان هستند.

اگر قصد برنامه ریزی برای مسافرت به این استان را دارید می توانید بصورت هوایی خود را به همدان برسانید. بلیط هواپیما از تهران به همدان و بلعکس، روزانه در چندین نوبت وجود دارد و قابل رزرو است. همچنین از شهرهای بزرگ ایران به همدان پروازهای هفتگی منظمی وجود دارد. همچنین دسترسی تقریبا مستقیم و مناسبی از تهران به همدان وجود دارد و با وسیله نقلیه شخصی فقط حدود 4 ساعت رانندگی از تهران تا همدان دارید. برای کسانی که ترجیح می دهند با قار به همدان سفر کنند، همدان ایستگاه راه آهن دارد و در بعضی روزهای هفته می توانید بلیط قطار تهران به همدان را تهیه کنید.

مکان استان همدان روی نقشه
1
مقصد و شهر برای رفتن
10
جاذبه و دیدنی برای دیدن
8
هتل و اقامتگاه برای ماندن

مقاصد و شهرهای استان همدان

جاذبه ها و دیدنیهای مهم

مشاهده همه موارد

هتلهای پیشنهادی