راهنمای سفر به همدان

راهنمای سفر به همدان

اطلاعات کلی

یکی از کلان شهرهای ایران در منطقه غربی و کوهستانی ایران و مرکز شهرستان و استان همدان است. این شهر در دامنهٔ کوه الوند و در بلندای ۱٬۷۴۱ متری از سطح دریا واقع شده‌است و از شهرهای سردسیر ایران به شمار می‌آید.

همدان قدیمی‌ترین شهر ایران و از کهن‌ترین شهرهای جهان است.در سال ۱۳۸۵ مجلس شورای اسلامی در مصوبه‌ای همدان را «پایتخت تاریخ و تمدن ایران» اعلام کرد. همدان اولین پایتخت نخستین شاهنشاهی ایران، مادها بوده‌است. آثار یافت‌شده از محوطهٔ باستانی هگمتانه و نیز کتیبه‌های گنج‌نامه از آن دوران هستند. همچنین این شهر در روزگار هخامنشیان، اشکانیان، ساسانیان، آل بویه و سلجوقیان نیز یکی از پایتخت‌های کشور بوده‌است.

هم‌اکنون استان همدان به دلیل داشتن مراکز تاریخی و دیدنی به عنوان پنجمین شهر فرهنگی و توریستی کشور شناخته می‌شود و از نظر علمی نیز با وجود مراکز دانشگاه بوعلی سینا، دانشگاه صنعتی همدان، دانشگاه آزاد اسلامی همدان، دانشگاه پیام نور همدان و مراکز دیگر به عنوان یکی از قطب‌های دانشگاهی کشور شناخته شده‌است.

منبع: ویکی پدیا

چطور به همدان برویم؟

بلیط هواپیما از تهران به همدان و بلعکس، روزانه در چندین نوبت وجود دارد و قابل رزرو است. همچنین از شهرهای بزرگ ایران به همدان پروازهای هفتگی منظمی وجود دارد.

دسترسی تقریبا مستقیم و مناسبی از تهران به همدان وجود دارد و با وسیله نقلیه شخصی فقط حدود 4 ساعت رانندگی از تهران تا همدان دارید.

اتوبوس به همدان به راحتی در دسترس است و پایانه غرب و پایانه بیهقی (آرژانتین) در تهران هر روز برنامه منظمی برای سفر با اتوبوس به همدان دارند. همچنین اتوبوس از بعضی شهرهای بزرگ هم وجود دارد.

همدان ایستگاه راه آهن دارد و در بعضی روزهای هفته می توانید بلیط قطار تهران به همدان را تهیه کنید.

جاذبه ها و مناطق دیدنی اصلی

مشاهده همه

هتلهای پیشنهادی