راهنمای سفر به شوش

راهنمای سفر به شوش

اطلاعات کلی

شوش یكی از قدیمی ترین شهرهای جهان است که امروزه بدلیل همین قدمت و فراوانی جاذبه های گردشگری، به یکی از شناخته شده ترین و توریستی ترین شهرهای ایران خصوصا برای توریستهای خارجی تبدیل شده است. حفاریهای باستان شناسی نشان می دهد كه این منطقه در 9000 سال پیش از میلاد محل سكونت كشاورزان بوده اشت. آنها از زندگی خود آثاری بر جای گذاشته اند كه اكنون به صورت تپه های گوناگون باستانی كشف شده است. در 5000 سال پیش از میلاد در این مكان، مردم در قلعه زندگی می كردند و از4000 سال پیش زندگی در شوش به صورت شهری در آمده است. این منطقه كه بین رودهای كرخه و دز قرار دارد پایتخت سیاسی ایلامیها بوده است. قلعه ایلامیها روی تپه ای در مركز شهر شوش واقع بوده كه فرانسویها روی آن قلعه جدیدی احداث نموده اند . در كنار آن تپه شاهی قرار دارد كه احتمالا به صورت زیگورات بوده است و درنزدیكی آن تپه صنعتگران قرار دارد. آشوربانیپال بین سالهای 465 تا 460 پیش از میلاد شهر شوش را فتح كرد و آنرا مانند دیگر فتوحات آشوری ها با خاك یكسان كرد.

داریوش اول هخامنشی شوش را بازسازی نمود و كاخ آپادانای خود را در تپه شاهی برپا نمود. خشایارشا نیز در شوش زندگی می كرده است. در زمان اردشیر اول متاسفانه در اثر آتش سوزی بزرگی اكثر بناهای شوش از بین رفتند. بقایای این آثار باستانی در قرن بیستم از زیر خاك بیرون آمدند. قسمت عمده ای از آنها در اثر تسطیح دشت خوزستان برای اهداف كشاورزی از بین رفته است و جنگ تحمیلی نیز خسارات زیادی به آثارباستانی وارد كرده است. حفاریهای غیر مجاز ساكنین دشت و علاقه باستان شناسان و موزه داران غربی، باعث شده است قسمت عمده ای از این آثار از بین برود یا به موزه های خارج از کشور برده شود.

چطور به شوش برویم؟

شوش در حال حاضر فرودگاه ندارد اما دو فرودگاه در نزدیکی این شهر قرار دارد. می توانید به فرودگاه اهواز بروید که 110 کیلومتر با شوش فاصله دارد یا به فرودگاه دزفول پرواز کنید که در 30 کیلومتری شوش قرار دارد.

شوش در مسر جاده ای مناسبی قرار دارد و از تهران حدود 700 کیلومتر فاصله دارد. از تهران باید به قم، اراک، خرم اباد و اندیمشک بروید و سپس به شوش برسید و حدود 8 ساعت رانندگی خواهید داشت.

در حال حاضر شوش فاقد ترمینال اتوبوس عمومی است و ترمینال های دزفول در30 کیلومتری و اندیمشک در 35 کیلومتری قرار دارد. همچنین می توانید بلیط اهواز بگیرید و در شوش پیاده شوید.

شوش ایستگاه قطار دارد و می توانید از تهران بلیط قطار به شوش بگیرید و بعد از 14 ساعت به شوش برسید.

جاذبه ها و مناطق دیدنی اصلی

مشاهده همه

هتلهای پیشنهادی