راهنمای سفر به یاسوج

اطلاعات کلی

به نقل از ویکی پدیا، یاسوج یکی از شهرهای جنوبی ایران و مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد است. این شهر همچنین مرکز شهرستان بویراحمد است و در شمال شرقی استان واقع شده‌است. پیش از ایجاد این شهر، در حدود ۶ کیلومتری آن، یک شهر قدیمی به نام «تل خسرو» قرار داشت که زمانی مرکز نفوذ خوانین بویراحمد علیا بوده‌است. اینک به جز تپه‌های پراکنده و یک روستا، اثری دیگر از آن باقی نمانده‌است. تل خسرو متجاوز از دو هزار سال قدمت دارد. لیکن احداث ابنیهٔ معاصر در پیرامون آن، بعد از سال ۱۳۰۹ خورشیدی شروع شده و تا سال ۱۳۲۳ ادامه یافت و پس از آن متروک شده‌است.

یاسوج در کنار رودخانه بشار در تپه‌های متعدد در ارتفاع ۱۸۷۰ متری از سطح دریا قرار گرفته، این شهر که تا سال ۱۳۴۹ از توابع شهرستان کازرون بود جدا شد و برای ۳ سال به شهرستان بهبهان داده شد و در نهایت در سال ۱۳۵۵ به مرکزیت استان کهگیلویه و بویراحمد در آمد. در فصل زمستان برف زیادی در این شهر می‌بارد و اکثر نقاط و ارتفاعات اطراف آن برای مدتی طولانی پوشیده از برف باقی می‌ماند. شهر یاسوج ۱۸ کیلومتر وسعت یافته‌است.

چطور به یاسوج برویم؟

بلیط هواپیما تهران یاسوج را می توانید تقریبا در تمام روزهای هفته پیدا کنید. فرودگاه یاسوج روزانه پروازهای متعددی به تهران و شهرهای بزرگ ایران و بالعکس دارد.

یاسوج در مسیر جاده ای مناسبی قرار دارد و می توانید با اتومبیل شخصی به یاسوج بروید. اگر از تهران می خواهید به یاسوج بروید در نظر داشته باشید حدود 9 ساعت رانندگی در انتظار شماست.

بلیط اتوبوس تهران به یاسوج همه روزه در چند نوبت از پایانه جنوب (خزانه) در دسترس شماست و براحتی می توانید با اتوبوس به یاسوج بروید.

در حال حاضر دسترسی ریلی به یاسوج وجود ندارد.

جاذبه ها و مناطق دیدنی اصلی

مشاهده همه

هتلهای پیشنهادی