راهنمای سفر به بابل

راهنمای سفر به بابل

اطلاعات کلی

شهر بابل معروف به شهر بهارنارنج مرکز شهرستان بابل، از پرجمعیت ترین شهرهای استان مازندران می باشد. بابل یکی از شهرهای مهم شمال کشور و مازندران در زمینه پزشکی، کشاورزی، دانشگاهی، سیاسی، فرهنگی و تجاری است. بابل دارای پیشینه ای قابل توجه می باشد و در گذشته به دلیل تجارت و عبور و مرور تاجران و بازرگانان در این شهر، آن را بارفروش می خواندند. بابل دارای بیش از ۲۰ دانشگاه و موسسه آموزش عالی می باشد و مهم ترین دانشگاه این شهر دانشگاه صنعتی نوشیروانی است که رتبه اول را در میان دانشگاه های صنعتی ایران داراست. همچنین بابل تنها شهر غیر مرکز استان در شمال ایران است که دانشگاه علوم پزشکی سراسری دارد. دانشگاه علوم پزشکی بابل نخستین و یکی از مهم ترین دانشگاه های علوم پزشکی در شمال کشور است. این شهر در حد فاصل دریای مازندران و رشته کوه البرز، و در فاصله ۱۵ کیلومتری دریای مازندران و همچنین ۳۹ کیلومتری غرب ساری (مرکز استان) و ۲۱۱ کیلومتری شمال شرقی تهران (پایتخت)، واقع شده است.

اگر از بابل به سمت شمال بروید، به بابلسر و سپس دریا می رسید. در غرب بابل قائمشهر قرار دارد که یکی دیگر از شهرهای بزرگ و مهم استان مازندران است. شرق بابل به شهر آمل می رسد و در جنوب بابل مناطق روستایی و جنگلی قرار دارد.

چطور به بابل برویم؟

برای سفر هوایی به بابل باید از فرودگاه ساری استفاده کنید، این فرودگاه نزدیک‌ ترین فرودگاه به بابل است و روزانه پروازهای متعددی از تهران و بعضی از شهرهای بزرگ به این فرودگاه انجام می شود.

بابل در مسیر جاده ای مناسبی قرار دارد و از تهران حدود 230 کیلومتر فاصله دارد. از تهران می توانید از مسیر پردیس به رودهن، آمل و سپس به بابل برسید و حدود 3 ساعت و نیم رانندگی خواهید داشت.

اتوبوس به بابل به راحتی در دسترس است و پایانه شرق (تهرانپارس) و بیهقی (آرژانتین) در تهران هر روز برنامه منظمی برای سفر با اتوبوس به بابل دارند. همچنین اتوبوس از بعضی شهرهای بزرگ هم وجود دارد.

نزدیک‌ ترین ایستگاه راه‌آهن با بابل، ایستگاه قائم‌ شهر است.فاصله ایستگاه راه‌آهن قائم‌ شهر تا مرکز شهر بابل حدود 20 کیلومتر است. سفر ریلی از تهران تا قائم‌ شهر حدود 6 ساعت زمان می‌برد.

جاذبه ها و مناطق دیدنی اصلی

مشاهده همه

هتلهای پیشنهادی