راهنمای سفر به چالوس

راهنمای سفر به چالوس

اطلاعات کلی

چالوس یکی از زیباترین و توریستی ترین شهرهای مازندران است که سالانه در تعطیلات و مناسبتهای مختلف پذیرای میلیونها مسافر از سراسر ایران می باشد. جاده چالوس یکی از جاده های معروف و خوش آب و هوای ایران، تهران را مستقیما به این شهر وصل می کند. چالوس ی از شهرهای ساحلی ایران است و از شمال به دریای مازندران دسترسی دارد. از جنوب از مسیر جاده چالوس در نهایت به کرج می رسد، از شرق به شهرستان نوشهر و از جنوب شرقی به شهرستان نور و از غرب به شهرستان تنکابن راه دارد. شهرستان عباس آباد نیز در شمال غربی چالوس واقع شده است.

چالوس از شهرهای قدیمی استان مازندران است که در گذشته به آن سالوس یا شالوس می گفتند. این منطقه که در سال ۱۳۲۵ به شهر تبدیل شده است، هم اکنون دارای دو بخش کلاردشت و مرکزی، ۵ دهستان و سه شهر تابعه است. مساحت چالوس ۲۸۰۰ کیلومتر مربع بوده و دارای بیش از ۱۰۰ روستا است.

از جاذبه های گردشگری و دیدنیهای چالوس میتوان به تله کابین نمک آبرود، کاخ چایخوران، آبشار اکاپل، آبشار هریجان، آبشار سواسره، دریاچه ولشت، دریاچه سد دریوک، کوه تخته سلیمان، مرداب کندوچال، ساحل رادیو دریا، بوستان جنگلی فین و تفرجگاه ساحلی نمک آبرود اشاره کرد.

از جمله سوغاتی های چالوس می توان به برنجک، قماق، رشته به رشته، آغوزنون، پشت زیک و نان ییلاقی اشاره کرد. همچنین مانند سایر شهرستان های استان مازندران، چالوس نیز دارای صنایع دستی خاص شمال کشور می باشد. از جمله این صنایع میتوان به حصیربافی، جاجیم بافی، گلیم بافی و سفالگری اشاره کرد.

هوای منطقه چالوس مانند سایر شهرستان های مازندران معتدل و مرطوب بوده و به همین دلیل رشد مراتع سرسبز و جنگل های وسیع در این منطقه نیز رو به رشد است. ارتفاعات چالوس در نیمی از سال پوشیده از برف بوده و این شهر در بهمن ماه بیشترین سرما و در تیر ماه بیشترین گرما را در خود تجربه می کند.

چطور به چالوس برویم؟

جاذبه ها و مناطق دیدنی اصلی

مشاهده همه

هتلهای پیشنهادی