راهنمای سفر به دامغان

راهنمای سفر به دامغان

اطلاعات کلی

دامغان یکی از شهرهای استان سمنان است و زمانی با نام قدیمی صد دروازه، پایتخت دولت امپراطوری اشکانیان بوده است. دامغان از جنوب به دشت کویر و از شمال به دامنه های جنوبی رشته کوه البرز متصل است و دو مدل متفاوت آب و هوا در شمال و جنوب دارد. به همین دلیل بیشتر گونه های میوه در این شهر می رویند. آب و هوای شهر دامغان به علت وزش بادهای شدید شمالی و بارندگی های ناشی از بادهای نواحی گرگان و مازندران زمستان های سرد و تابستان های معتدل دارد.

دامغان به عنوان مرکز اتصال راه های ایران شناخته میشود، بدین جهت که جاده تهران مشهد که غرب و شرق ایران را به هم وصل میکند و همچنین کریدور جنوب - شمال که بخش های شمالی و جنوبی ایران را بهم متصل میکند، از دامغان میگذرد. شهر دامغان در مسیر جاده تهران مشهد قرار گرفته و از غرب به شهر سمنان و از سمت شرق به شهر شاهرود منتهی می شود. مهم ترین تفریحگاه دامغان چشمه علی است. تپه حصار نیز یکی از آثار به جای مانده از دوران کهن است و حدود ۷۰۰۰ سال قدمت دارد و تا به حال کاوشهای باستانی در آن صورت گرفته که نشان می دهد شهری است که در اثر زلزله بر سر مردمانش خراب شده است. برج طغرل و برج  چهل دختر را می توان به عنوان دیگر آثار تاریخ شهر یاد کرد. شهر دامغان دارای بازار و کاروانسرایی معروف نیز هست.

از غذاهای محلی و معروف شهر دامغان می توان به ماست جوش اشاره کرد که گردشگران و بازدیدکنندگان شهر دامغان از آن به عنوان یکی از غذاهای خاص و خوشمزه این شهر یاد می کنند. از مهم ترین سوغات این شهر می توان به پسته دامغان اشاره کرد که تقریبا برای همه شناخته شده است. مردمان دامغان سنت شیرینی پزی را در خانه های خود از قدیم تا به امروز مخصوصا در آستانه عید نوروز، حفظ کرده اند. از بین انواع شیرینی های خانگی، باقلوای دامغان به دلیل شهر پسته بودنش از شهرت بسیاری برخوردار است.

چطور به دامغان برویم؟

برای پرواز به دامغان می توانید به شاهرود یا سمنان پرواز کنید. شاهرود در نزدیکی دامغان فرودگاه دارد و پروازهای متعددی از تهران و بعضی از شهرهای بزرگ به این شهر بصورت روزانه در حال انجام است.

دامغان در مسیر جاده ای مناسبی قرار دارد و از تهران حدود 400 کیلومتر فاصله دارد. از تهران باید به گرمسار و سمنان بروید و سپس به دامغان برسید و حدود 4 ساعت رانندگی خواهید داشت.

اتوبوس به دامغان به راحتی در دسترس است و پایانه جنوب (خزانه) در تهران هر روز برنامه منظمی برای سفر با اتوبوس به دامغان دارد.

دامغان ایستگاه قطار دارد. مسافرانی که بلیط قطار تهران به شاهرود را خریداری کرده اند، می توانند با طی مسیر حدود 5 ساعت و عبور از ایستگاه های پیشوا، گرمسار و سمنان به راه آهن دامغان برسند.

جاذبه ها و مناطق دیدنی اصلی

مشاهده همه

هتلهای پیشنهادی