راهنمای سفر به زاهدان

راهنمای سفر به زاهدان

اطلاعات کلی

به نقل از ویکی پدیا، زاهدان یکی از کلان‌شهرهای ایران و مرکز استان سیستان و بلوچستان است. این شهر نام پیشین آن «دُزْدابْ» بوده که در زمان رضا شاه به «زاهدان» تغییر یافته‌است. زاهدان از سمت شمال به شهرستان زابل و، از سمت جنوب به شهرستان خاش، از سمت شرق به کشورهای افغانستان و پاکستان و از سمت غرب به شهرستان فهرج و کویر لوت محدود شده‌است. عموم ساکنان این شهر به زبان فارسی به گویش سیستانی و زبان بلوچی سخن میگویند و پیرو دین اسلام هستند.

آب و هوای زاهدان در بیش‌تر روزهای سال گرم و معتدل است. تنها در شب‌های تابستان آب و هوای این شهر رو به سردی می‌گراید. آب آشامیدنی زاهدان لوله‌کشی بوده و از طریق چاه‌های نیمه‌عمیق پیرامون شهر و آب انتقالی از چاه نیمه های زهک تأمین می‌گردد. زاهدان به‌جهت مرزی‌بودن، از موقعیت تجاری و نظامی ویژه‌ای برخوردار است؛ به گونه‌ای که از یک‌سو راه‌آهن پاکستان که از مرز میرجاوه وارد ایران می‌شود و از سوی دیگر راه‌آهن سراسری ایران به این شهر منتهی می‌شود.

چطور به زاهدان برویم؟

زاهدان فرودگاه دارد و روزانه پروازهای متعددی از تهران و شهرهای بزرگ ایران به زاهدان و بالعکس برقرار می باشد و اگر با هواپیما قصد سفر به زاهدان دارید حدود یک و نیم ساعت پرواز خواهید داشت.

از تهران مسیر جاده ای مناسب اما طولانی برای رسیدن به زاهدان پیش روی شما قرار دارد و با اتومبیل شخصی حدود 1500 کیلومتر راه در پیش خواهید داشت که 16 ساعت طول می کشد.

هر روز از تهران به مقصد زاهدان چندین نوبت اتوبوس حرکت می کند. بیشتر این اتوبوسها از پایانه جنوب حرکت می کنند.

زاهدان ایستگاه راه آهن دارد و می توانید برای سفر به این شهر از قطار استفاده کنید. بلیط قطار تهران-زاهدان تقریبا هر روز قابل خریداری است.

جاذبه ها و مناطق دیدنی اصلی

مشاهده همه

هتلهای پیشنهادی