استان زنجان

استان زنجان یکی از استان های ایران است که در منطقه آذربایجان ایران قرار گرفته است. مرکز این استان شهر زنجان است. هم اکنون استان زنجان دارای ۸ شهرستان، ۱۶ بخش، ۴۶ دهستان و ۱۹ شهر است. شهرستان های آن شامل زنجان، طارم، ماهنشان، خدابنده، ایجرود، ابهر، خرمدره و سلطانیه می باشند. استان زنجان از شمال به استانهای اردبيل و گيلان ، از شرق به استان قزوين ، از جنوب به استان همدان ، از جنوب غربی و غرب به استانهای کردستان و آذربايجان غربی و آذربايجان شرقی دسترسی دارد و از جمله استانهايی است که به تنهايی با 7 استان کشور همسايه و همجوار است.

شهر زنجان مرکز استان زنجان است و یکی از دیدنی ترین شهرهای ایران به شمار می رود. جاذبه های گردشگری فراوانی در زنجان وجود دارد که از میان آنها می توان به غار کتله خور، عمارت رختشوی خانه، گنبد سلطانیه، بازار سنتی زنجان و موزه مردان نمکی اشاره کرد. همچنین هتل 5 ستاره بزرگ زنجان از هتلهای شاخص این استان به شمار می رود. وضعیت آب و هوا و شرایط اقلیمی استان بر اساس پستی و بلندی ها متغیر است ولی در کل ارتفاعات استان دارای آب و هوای سرد كوهستانی، زمستان های پر برف و سرد و در تابستان معتدل و خشك است.

برای سفر به زنجان می توانید از هواپیما استفاده کنید. زنجان فرودگاه دارد و در هفته پروازهای متعددی از تهران و شهرهای بزرگ ایران به زنجان و بالعکس برقرار می باشد. همچنین زنجان در مسیر جاده ای بسیار مناسبی قرار دارد و از تهران تماما اتوبان و آزادراه است. فاصله تهران تا زنجان حدود 333 کیلومتر است و با ماشین حدود سه ساعت و نیم رانندگی خواهید داشت. ضمنا زنجان ایستگاه قطار دارد و می توانید برای سفر به این شهر از قطار استفاده کنید. بلیط قطار تهران-زنجان تقریبا هر روز قابل خریداری است.

مکان استان زنجان روی نقشه
1
مقصد و شهر برای رفتن
8
جاذبه و دیدنی برای دیدن
2
هتل و اقامتگاه برای ماندن

مقاصد و شهرهای استان زنجان

جاذبه ها و دیدنیهای مهم

مشاهده همه موارد

هتلهای پیشنهادی