راهنمای سفر به نور

اطلاعات کلی

نور یکی از شهرستانهای سرسبز شمال است که در غرب استان مازندران واقع شده و یکی از قدیمی ترین شهرهای این استان می باشد. نام فدیمی آن تمیشه بوده که بخش ساحلی حکومت رویان بوده است و همچنین نام قدیمی دیگر آن سولده است که هنوز محلی های این شهر گهگاه از این نام استفاده می کنند. این شهرستان پس از جدا شدن از آمل دارای سه بخش مرکزی، بلده و چمستان می باشد و بخش مرکزی آن شامل شهرهای نور، رویان و ایزدشهر می باشد و از روستاهای مهم آن می توان به تاشکوه علیا و سفلی اشاره کرد.

نور از شمال به دریا می رسد و یک شهر ساحلی به شمار می رود، از شرق به شهرستان آمل دسترسی دارد، از شمال شرق به شهرستان محمودآباد از جنوب به استان تهران، از جنوب غرب به استان البرز و از غرب به نوشهر و چالوس متصل است. این شهر دارای جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی فراوانی است که از میان آنها می توان به ساحل زیبای دریا، کاخ تمیشان، پارک جنگلی کشپل، خانه نیما یوشیج، کلیسای آنتوان مقدس، دریاچه الیمالات و جنگل و آبگرم لاویج اشاهر کرد. آب و هوای نور مانند دیگر شهرهای ساحلی دریای خزر بارانی در پاییز و زمستان و گرم و شرجی در تابستان است.

چطور به نور برویم؟

برای سفر هوایی به نور باید از فرودگاه ساری استفاده کنید، این فرودگاه نزدیک‌ ترین فرودگاه به نور است و روزانه پروازهای متعددی از تهران و بعضی از شهرهای بزرگ به این فرودگاه انجام می شود.

نور در مسیر جاده ای مناسبی قرار دارد و از تهران حدود 240 کیلومتر فاصله دارد. از تهران می توانید از مسیر پردیس به رودهن، آمل، محمودآباد و سپس به نور برسید و حدود 4 ساعت و نیم رانندگی خواهید داشت.

اتوبوس به نور به راحتی در دسترس است و پایانه شرق (تهرانپارس) و بیهقی (آرژانتین) در تهران هر روز برنامه منظمی برای سفر با اتوبوس به نور دارند. همچنین اتوبوس از بعضی شهرهای بزرگ هم وجود دارد.

نزدیک‌ ترین ایستگاه راه‌آهن با نور، ایستگاه قائم‌ شهر است. فاصله ایستگاه راه‌آهن قائم‌ شهر تا مرکز شهر نور حدود 90 کیلومتر است. سفر ریلی از تهران تا قائم‌ شهر حدود 6 ساعت زمان می‌برد.

جاذبه ها و مناطق دیدنی اصلی

مشاهده همه

هتلهای پیشنهادی