راهنمای سفر به قزوین

راهنمای سفر به قزوین

اطلاعات کلی

قزوین یکی از شهرهای بزرگ ایران و مرکز استان و شهرستان قزوین است. این شهر در بلندای ۱٬۲۷۸ متری از سطح دریا واقع شده است. قزوین در زمان حکومت صفوی پایتخت ایران بوده است و به همین دلیل دارای اماکن و موزه‌های تاریخی بسیاری می‌باشد. قزوین از نظر تعداد اثر تاریخی رتبه نخست در ایران و سوم در جهان رادارد. قزوین پایتخت بزرگ خوشنویسی ایران است و از جمله خوشنویسان معروف می‌توان به میرعماد قزوینی اشاره کرد. در شهر قزوین آثار کهن و باستانی گوناگونی از جمله حمام قجر، کاخ چهل‌ستون، امامزاده حسین، خیابان سپه (اولین خیابان ایران) قرار دارد. از هتلهای قزوین می توان به هتل مرمر، هتل جهانگردی تاکستان و خانه بهروزی قزوین اشاره کرد.

قزوین به دلیل قرار گرفتن در گلوگاه ارتباطی استان‌های شمالی و غربی کشور، نزدیکی به تهران، دارا بودن چندین شهر صنعتی و نیز برخورداری از چندین دانشگاه -از جمله دانشگاه‌های بین‌المللی امام خمینی، علوم پزشکی و آزاد اسلامی- و شماری دانشگاه غیردولتی از موقعیت خوبی برخوردار است.

قزوین به علت دارا بودن ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار باغستان در اطراف شهر و وجود بوستان ۱٬۴۰۰ هکتاری باراجین در سال ۱۳۹۲ از سوی معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور به عنوان شهر پاک ایران انتخاب شد.

قزوین شهری فارسی‌زبان است و زبان مادری اکثر اهالی شهر قزوین فارسی‌ می‌باشد. بعد از فارسی‌، زبان‌های ترکی و تاتی رایج‌ترین زبان‌های شهر قزوین هستند. علی‌رغم جمعیت قابل توجه ترک‌ها و تات‌ها در شهر قزوین، اغلب آن‌ها بومی خود شهر نمی‌باشند و از نقاط دیگر استان به این شهر آمده‌اند، به‌خصوص که اکثر اهالی شهرها و روستاهای استان قزوین را ترک‌ها و تات‌ها تشکیل می‌دهند. کردها از دیگر اقوام شهر قزوین هستند. سوغات شهر قزوین پسته، باقلوا و شیرینی است.

چطور به قزوین برویم؟

برای سفر هوایی پیشنهاد می کنیم به تهران پرواز کنید و از آنجا با تاکسی یا سواری (پایانه سواری آزادی) به قزوین بروید.

قزوین در مسیر تقاطع بزرگراههای خوبی قرار دارد و دسترسی به قزوین با وسیله نقلیه شخصی بسادگی مقدور است. از تهران تا قزوین فقط 150 کیلومتر فاصله است و حدود یک و نیم ساعت راندگی در اتوبان دارید.

بلیط اتوبوس به قزوین از تهران وجود دارد اما بدلیل نزدیکی استفاده از سواری پیشنهاد می شود. سواریهای قزوین در پایانه آزادی هر چند دقیقه یکبار حرکت می کنند.

قزوین ایستگاه قطار دارد و می توانید برای سفر به این شهر از قطار استفاده کنید. بلیط قطار تهران-قزوین همه روزه قابل خریداری است.

جاذبه ها و مناطق دیدنی اصلی

مشاهده همه

هتلهای پیشنهادی