اصطلاح گارانتی شدن هتل چه معنایی دارد؟

اصطلاح گارانتی شدن هتل چه معنایی داردشاید برایتان پیش آمده باشد که قصد رزرو هتلی را دارید و اپراتور هتل یا آژانس مسافرتی از اصطلاح اتاقهای گارانتی شده استفاده کرده باشد. این اصطلاح معمولا با تغییر در قیمت و ظرفیت اتاق همراه است و معمولا محدودیتی به همراه دارد که شاید برای شما که با این مسائل آشنا نیستید و فقط می خواهید اتاق رزرو کنید کمی گیج کننده باشد. در این مقاله به بررسی کامل این موضوع می پردازیم...

اتاق گارانتی شده در حقیقت همان پیش خرید تعدادی اتاق در یک هتل است، به اینصورت که شخص یا آژانس مسافرتی گارانتی کننده از مدتی قبل (مثلا یکماه قبل) طی قراردادی، تعدادی از اتاقهای هتل را بمدت مشخص و در تاریخی خاص پیش خرید می کند و پول آنرا پرداخت می کند و بعد از آن، این اتاقها از نظر هتل فروخته شده محسوب می شود و مسئولیت پرکردن آن بعهده شخص یا آژانس گارانتی کننده است. در این حالت عملا قیمتگذاری این اتاقها هم بعهده شخص گارانتی کننده است چون طبق قرارداد، باید مبلغ مشخصی را بابت اتاقهای خریداری شده به هتل پرداخت کند و حال اگر اتاق خالی هم بماند، مسئولیتی متوجه هتل نخواهد بود.

اینجاست که اختلاف قیمت با قیمت اصلی هتل پیش می آید! ممکن است در آن تاریخ خاص، همه اتاقهای دیگر هتل فروخته شده باشد و فقط اتاقهای گارانتی شده خالی باشد، در اینصورت گارانتی کننده معمولا قیمت بالاتری روی اتاق می گذارد و کسی هم که اجبارا باید اتاق داشته باشد، بصورت توافقی اتاق را خرید می کند. از طرف دیگر ممکن است در آن تاریخ مسافر کم باشد و اتاقها خالی بماند! در این زمان گارانتی کننده سعی می کند با کاهش قیمت، حتی پایینتر از قیمت خرید خود، ضرر خود را به حداقل برساند و هر طوری شده اتاقها را بفروشد.

گارانتی کردن هتل در دنیا و در ایران امری جا افتاده و متداول و قانونی است و معمولا در ایام شلوغی خصوصا ایام عید نوروز، همیشه شرکتها و آژانسهایی هستند که تعدادی اتاق پیش خرید می کنند وخودشان می فروشند. پس اگر زمانی خواستید هتل رزرو کنید و مسئول پذیرش هتل اعلام کرد ظرفیت اتاقها تکمیل است اما آژانس یا وبسایت رزرواسیونی ادعا کرد که اتاق دارد، تعجب نکنید! این همان اتاقهای گارانتی شده است ... البته در چنین مواردی بررسی اعتبار منبع ادعا کننده را فراموش نکنید تا در دام کلاهبرداری نیوفتید و متوجه ضرر و زیان نشوید!

مشابه این مورد برای پرواز و بلیط هواپیما هم وجود دارد. در آنجا عبارت چارتر بکار می رود و عملا بلیط چارتری به معنای همان بلیطی است که قبلا از شرکت هواپیمایی پیش خرید شده است.